Korrektúrázás Mi is az a bűvös "korrektúrázás"? A korrektúrázás egyet jelent az átolvasással, vagy elolvasással, azaz egy kicsit több, mint a helyesírási és beolvasási (szkennelési) hibák kijavítása. Hozzátartoznak más javítások, formázások.
Tehát az el nem olvasott anyag nincs korrektúrázva!
Vajon milyennek kell lennie egy könyvnek, hogy azt mondhassuk rá, ez egy korrektúrázott példány?!
Első ránézésre egy kezdőnek talán kicsit riasztónak tűnhetnek a feltételek, de higgyétek el, valójában nem azok.
A szövegszerkesztő (word vagy bármilyen más kompatibilis alkalmazás) helyes beállításaival, használatával rengeteg időt, munkát lehet megtakarítani. Sokan mondják, hogy a javítások nagyon nagy részét lehet "automatizálni" (makró), azaz egy okos kis alkalmazás elvégzi helyettünk, de ebben én a saját tapasztalataim alapján nem nagyon hiszek (sőt én magam nem is alkalmazok ilyen automatizmusokat!).
A korrektúrára - mint ahogy a korrektúrázott dokumentum mentési formátumára - nincs egységesen alkalmazandó szabvány, bár sokan állítják az ellenkezőjét. Ajánlásként az alábbi - más teljeskörű "könyvtári" tevékenységet végzők által is alkalmazott követelményeket javasolok én is érvényesíteni a saját munkákban:
Ajánlás a korrektúrára
Ha ez az első 3 pontnak nem felel meg az írásod, akkor az anyag nyersnek, korrektúrázatlannak tekintendő:
1. Ne legyen benne helyesírási, szkennelési hiba. Óhatatlan, hogy pár hiba ne maradjon benne (én még nem láttam tökéletes, hibátlan korrektúrát), de nem mindegy, hogy van benne 5-10, vagy 50-100...
2. Legyen alapszinten megformázva. Azaz a szövegtörzs legyen azonos méretű. Ha cím, alcím formázásokat is használ valaki, akkor azok is azonosak legyenek. Tehát ha valaki a könyvhöz hűen akarja megformázni, akkor kövesse azt, ne legyen pl. az, hogy ami fejezetcím a könyvben egyforma méret, a korrektúrában többféle méret, illetve az, hogy a fejezetcímek-számok egy része formázva van, a többi nincs.
3. Ne maradjon benne felesleges oldalszám, elválasztás, szöveg közbeni lábjegyzet. A lábjegyzeteket a könyvnek megfelelően - lehetőleg az adott oldal alján kell elhelyezni.
Ha a következő pontok még nem teljesülnek akkor az anyag további korrektúrára szorul:
4. A felesleges oldal és sortörések törlése (hogy hol felesleges, ez a nyomtatott példányból látható)
5. A kötőjelek, felsorolások cseréje gondolatjellé a párbeszédek elején
6. A bekezdéseknél legyen első sor behúzás.
7. Szimpla vagy max. 1,5 sortáv. A bekezdések közötti térköz ne legyen nagy
8. Az oldal méretéhez igazodó betűnagyság
9. Jól olvasható betűtípus használata
10. Lehetőleg ne maradjon benne feltételes elválasztás és ne középre igazított legyen a szöveg
11. Ha sorkizárt a szöveg, ne legyenek benne "folyosók", azaz szavak közötti nagy üres területek.