Arthur Koestler 1905-ben született Budapesten.
Természettudományos és pszichológiai tanulmányait Bécsben végezte. Húszéves korában különböző nyugati lapok tudósítója volt a Közel-Keleten, Párizsban, Berlinben, a Szovjetunióban és Spanyolországban; itt a polgárháború alatt a köztársasági oldalról tudósított. Francóék elfogták. Több hónapos fogság után nemzetközi tiltakozásra elengedték; 1939-40-ben francia fogolytáborban volt. Belépett a francia idegenlégióba, majd Angliába szökött és csatlakozott a brit hadsereghez Mint sok más értelmiségi a harmincas években Koestler is az egyetlen lehetőséget a fasizmussal szemben a Szovjetunióban látta, ezért 1931-ben belépett a Kommunista Pártba. Az 1938. évi "tisztogatások" Moszkvában kiábrándították. Korábbi könyvei akkori tapasztalatait dolgozzák fel. (Sötétség délben)
A második világháború után felvette a brit állampolgárságot, könyveit 1940 után angolul írta. Londonban élt, gyakran adott elő amerikai egyetemeken.
1968-ban megkapta a Sonning-díjat a koppenhágai egyetemen és számos más irodalmi és polgári kitüntetést.
1983-ban halt meg.
Koestler ebben a könyvében kétségbe vonja a középkori zsidó történelem nyugatról kelet felé irányuló nagy exodusát, és a keleti zsidó közösségek eredetét a 740 tájékán zsidó vallásra − egyistenhitre − áttért kazároktól eredezteti, tagadva ezzel a nyugati és a keleti zsidóság közös gyökereit. Ezzel párhuzamosan viszont állítja, hogy a honfoglalás előtti időktől lenne datálható a magyarság − ekkor még magyar törzsek − és a „nem zsidó” zsidó közösségek együttélése. Fejtő Ferenc szerint A tizenharmadik törzs Koestler honvágyának allegorikus kifejeződése. De akár így van, akár pedig nem, az ereiben csordogáló vér összetételére vonatkozó kérdést konzekvensen elutasító és a megközelítés szabadságát magának mindenkor követelő Kostler nem kevés elégtétellel írhatta le a következőket: „Ha beigazolódnék, hogy ez a valóság, akkor az olyan kifejezés, hogy ’antiszemitizmus’, elvesztené értelmét, mert olyan tévedésen alapszik, amiben egyaránt osztozik a gyilkos és az áldozat. A kazár birodalom története, amint a múlt homályából lassankint felmerül, kezd a legkegyetlenebb tréfának tűnni, amilyent a történelem valaha is űzött.”
Koestler Arthur: A tizenharmadik törzs - A kazár birodalom és öröksége
|